BLOG BALLYA - Artikoli ta ' Sigurtà ta 'l-Ikel katina tal-provvista upstream & downstream
ballya_logo
bankijiet taċ-ċelloli

Top 10 counter taċ-ċelloli somatiċi madwar id-dinja

Posted fuq  Awissu 25, 2020, Editjat minn Jason, Kategorija  

Navigazzjoni Quick

Ċellula somatika

1. definizzjoni

Iċ-ċelloli somatiċi fil-ħalib nej huma ġeneralment magħmula minn makrofaġi, limfoċiti, newtrofili polimorfonukleari u ammont żgħir ta 'ċelloli epiteljali tat-tessut tas-sider. In - numru totali ta 'ċelloli somatiċi (scc) li jinsabu f'kull millilitru ta' ħalib nej huwa indikatur kwantitattiv tal-kwalità tiegħu. U kontro taċ-ċelloli somatiċi jista 'jgħodd iċ-ċelloli somatiċi fil-ħalib. Meta tieħu ħalib tal-baqra nej bħala eżempju, taħt ċirkostanzi normali, hemm madwar 20,000 sa 200,000 ċellula individwali għal kull millilitru ta 'ħalib tal-baqra nej. Madankollu, meta s-sistema tat-treddigħ tiġi attakkata minn batterji, infettati u bil-ħsara, in-numru ta 'ċelloli bojod tad-demm jiżdied b'mod sinifikanti għal 500,000 / ml sa 1 miljun / ml jew saħansitra ogħla.

Il-konċentrazzjoni taċ-ċelloli somatiċi hija wkoll relatata mill-qrib mal-ġestjoni tat-trobbija tal-annimali u sigurtà fl-ikel. Fit-trobbija tal-annimali, tirrifletti direttament is-saħħa tal-beżżula u l-kapaċità potenzjali tal-produzzjoni tal-ħalib tal-baqar tal-ħalib; fis-sikurezza tal-ikel, hija relatata mill-qrib mal-kwalità, it-togħma, u l-elementi tal-ħalib. L-għadd preċiż taċ-ċelloli somatiċi fil-ħalib nej huwa importanti ħafna għall-immaniġġjar tas-saħħa tal-bhejjem u l-monitoraġġ tal-kwalità tal-ħalib.

2. In-numru medju ta 'ċelloli somatiċi f'kull pajjiż

pajjiżĊelloli Medji / mlSenaMassimu Limita Ċelloli
Amerika330,0002008750,000
Kanada260,0002008500,000
england200,0002004400,000
Franza100.000-200.0002004400,000
L-Olanda210,0002004400,000
Il-Belġju203,5002004400,000
Il-Ġermanja177,000-184,0002004400,000
Isvizzera139,0002004400,000
L-Ungerija250,000-260,0002004400,000
Il-Finlandja130,0002003400,000
Ċek259,0002002400,000
Il-Latvja230,000-260,0002001400,000
Ċina300,0002010600,000

Xi jfisser kontro taċ-ċelloli somatiċi?

1. definizzjoni

il kontro taċ-ċelloli somatiċi huwa strument high-end, speċjalment għall-industrija tal-ħalib. Jintuża prinċipalment fil-kontroll tal-kwalità u l-iżvilupp tal-prodott ta ’diversi prodotti tal-ħalib, kif ukoll fl-għadd preċiż ta’ ċelloli somatiċi fil-ħalib biex titjieb l-evalwazzjoni tal-kwalità tal-ħalib likwidu u tipprovdi dejta xjentifika kwantifikabbli għall-prevenzjoni u t-trattament ta ’mard baqar tal-ħalib fil-mergħa.

2. Indikaturi tal-ittestjar

il counter taċ-ċelloli somatiċi għall-ħalib jista 'jgħodd il-kontenut ta' ċelloli somatiċi fil-ħalib nej biex jiggwida l-immaniġġjar tal-mergħat u l-iżvilupp tal-prodott tal-ħalib.

3. Kamp ta 'applikazzjoni

  1. L-għodda primarja għall-immaniġġjar tar-ranch
    Sabiex tissodisfa r-rekwiżiti tal-irziezet tal-bhejjem biex ittejjeb il-kwalità tal-ħalib nej, huwa meħtieġ li tkun taf l-informazzjoni t-tajba dwar il-kundizzjoni fiżjoloġika ta 'kull baqra. Il-kontenut tal-komponent tal-produzzjoni tal-ħalib u d-dejta dwar il-kontenut taċ-ċelloli somatiċi miksuba b'dan il-metodu jistgħu jintużaw għal: ottimizzazzjoni tat-tmigħ; għażla tat-tgħammir; sejbien bikri ta 'mastite subklinika.
  2. Sejbien bikri ta 'mastite subklinika fil-baqar tal-ħalib jista' jnaqqas it-telf
    Il-mastite tal-baqar tal-ħalib hija l-iktar marda tal-baqar tal-ħalib li tiswa ħafna fil-mergħa. Spejjeż veterinarji, antibijotiċi, ħalib miżmum, produzzjoni mnaqqsa, prezzijiet aktar baxxi tax-xiri tal-ħalib, u tneħħija ta 'baqar morda, eċċ. It-telf medju għal kull każ huwa ta' madwar $ 250-300.

    Mastite klinika hija s-sekrezzjoni anormali tal-ħalib tal-baqar tal-ħalib bit-tkabbir tas-sider. Mastite subklinika ma tikkawżax bidliet viżibbli, għalhekk huwa iktar diffiċli li tinstab. Iżda fl-istadju tal-mastite subklinika, il-produzzjoni tal-ħalib tal-baqar tal-ħalib tnaqqset ħafna. Meta baqra waħda fil-merħla għandha sintomi ta 'mastite klinika, 15-40 baqra li jbatu minn mastite subklinika, li jfisser li t-telf potenzjali kkawżat minn infezzjoni mhux skoperta huwa enormi.

    L-aħjar mod biex issib mastite subklinika huwa li ssegwi r-rekord taċ-ċelloli somatiċi ta 'kull kampjun tal-ħalib tal-baqra xahar b'xahar, l-istess bħall-organizzazzjoni għat-titjib tat-tgħammir tal-baqar tal-ħalib DHI.
  3. Tiżgura kwalità tal-prodott aħjar, ħajja fuq l-ixkaffa u profitt
    Mill-perspettiva ta 'l-industrija tal-ħalib, il-benefiċċji tal-gradazzjoni tax-xiri ta' ħalib nej ibbażat fuq kontenut ta 'ċelloli somatiċi huma ovvji, minħabba li ħalib nej b'kontenut għoli ta' ċelluli somatiċi jista 'jwassal għal:

    A. Il-kontenut ta 'proteina, xaħam u lattożju jitnaqqas, u jirriżulta fi tnaqqis fil-produzzjoni tal-ġobon, eċċ.
    B. Żieda fl-attività tal-lipase u kontenut ta 'aċidu xaħmi ħieles iwasslu għal rancidità ta' prodotti lesti u ħajja mqassra mqassra
    C. Livelli miżjuda ta 'immunoglobulina għandhom effetti sekondarji fuq il-fermentazzjoni tal-ħalib
    D. Iż-żieda ta 'sodju u klorur tipproduċi togħma ta' melħ spjaċevoli

4. Konfigurazzjoni

  1. Unità tat-tindif awtomatiku
  2. Mixer ta 'żebgħa ta' kampjun wieħed
  3. Unità ta 'kontroll tal-mikroproċessur
  4. Unità ta 'kontroll tal-mikroproċessur
  5. Softwer ta 'komunikazzjoni ta' sistema ta 'tindif awtomatiku
  6. Ċitometru tal-fluss
  7. Interface tal-komunikazzjoni tas-serje
  8. Bi hard disk u hard drive
  9. Interface tal-istampatur parallel
  10. Fotomultiplikatur doppju
  11. Wirja elettronika
  12. Unità tal-kejl taċ-ċellula tal-fluss
  13. Softwer ta 'kontroll
  14. Spare parts għal sena
  15. Ditekter tal-kampjun
  16. Ħawwad tal-kampjun
  17. Printer

Kif tikkalkula ċelloli somatiċi fil-ħalib?

1. Teknoloġija ta 'skoperta eżistenti

Il eżistenti għadd ta 'ċelloli somatiċi għall-ħalib it-teknoloġija ta 'skoperta timmira prinċipalment fuq ċelloli somatiċi bovini, inklużi metodi indiretti u diretti.

Il-metodu indirett huwa prinċipalment biex jiġu skoperti l-bidliet fil-proprjetajiet fiżiċi u kimiċi tal-ħalib ikkawżati miż-żieda ta 'ċelloli somatiċi, u b'hekk jirriflettu indirettament in-numru totali ta' ċelloli somatiċi bovini; il-metodu dirett jidentifika u jgħodd iċ-ċelloli direttament.

Metodi indiretti komuni jinkludu California Cell Count (CMT), Wisconsin Mastitis Test (WMT), metodu ta 'viskożità, eċċ. Dawn kollha jużaw surfactants biex jirrilaxxaw DNA fiċ-ċelloli u jimmiraw aggregati tad-DNA u micelles. L-iżvantaġġ ewlieni ta 'dawn il-metodi huwa li l-karatteristiċi fiżiċi u kimiċi msemmija hawn fuq mhumiex tipiċi biżżejjed biex ikejlu l-kollojdi u l-viskożità. Żbalji kbar se jseħħu meta l-ħalib ma jkunx frisk, il-kontenut ta 'xaħam ikun għoli wisq, u d-differenza fit-temperatura tkun kbira wisq.

L-iktar klassiku tal-metodi diretti huwa l-metodu tal-mikroskopija manwali, iżda minħabba li l-operat tiegħu jiddependi wisq fuq xogħol manwali, huwa gradwalment mibdul b'ċitometrija tal-fluss. It-teknoloġija taċ-ċitometrija tal-fluss hija li tħallat u ssuq iċ-ċelloli li ġew imtebba 'pre-fluworexxenti fil-fluwidu tal-għant, sabiex ikunu jistgħu jingħaddu b'mod preċiż wieħed wieħed permezz tas-sistema ta' skoperta ottika. Bħala l-iktar teknoloġija avvanzata ta 'skoperta ta' ċelloli fil-preżent, għandha veloċità ta 'skoperta mgħaġġla u preċiżjoni għolja, iżda għandha wkoll ħafna difetti, bħal proċess ta' operazzjoni kkumplikata, prezz ta 'unità ta' tagħmir għoli u spiża għolja ta 'użu, u huwa impossibbli li tiġi osservata l-morfoloġija taċ-ċellula.

2. Sitt tipi ta 'metodi ta' għadd taċ-ċelloli somatiċi (prinċipalment għall-ħalib nej)

  1. Mikroskopija
    1. Prinċipju
      Il-ħalib frisk li għandu jiġi ttestjat huwa mċappas fuq slide tal-ħġieġ biex jifforma film, imnixxef, imtebba, u ċ-ċelloli li n-nuklei tagħhom jistgħu jiġu mtebbgħin b'mod ċar bil-methylene blue jingħaddu taħt mikroskopju.
    2. Strumenti u reaġenti
      Strumenti:
      1. Mikroskopju: ingrandiment X500 jew X1000, b'oċċular gradwat, mikrometru u stadju mekkaniku;
      2. mikro siringa;
      3. slide tal-ħġieġ;
      4. banju ta 'l-ilma;
      5. fran elettriċi;
      6. Lembut tal-qalba tar-ramel;
      7. Nixxiefa;
      8. inkubatur.

        Reaġenti: 95% etanol, tetrakloroetan jew trikloroetan, metilin blu, aċidu aċetiku glaċjali, aċidu boriku.
    3. Passi tal-metodu
      1. Żid 54 ml ta 'etanol u 40 ml ta' tetrachloroethane f'kunjett Erlenmeyer ta '250 ml u ħawwad sewwa. Saħħan f'65 ° C ilma għal 3 minuti, oħroġha u żid 0.6 g ta 'metilin blu, ħawwad sewwa, u poġġiha fil-friġġ wara li tkessaħ. Wara li toħroġha, żid 6 ml ta 'aċidu aċetiku glaċjali, ħawwad sew, iffiltra b'lembut tal-qalba tar-ramel, poġġiha fi flixkun tar-reaġent, u aħżen f'temperatura tal-kamra għal użu aktar tard.
      2. Il-ħalib nej miġbur għandu jinħażen f'temperatura ta '2-6 ° C. Jekk ma jiġix determinat fi żmien 6 sigħat, żid l-aċidu boriku għall-antisepsis. Il-konċentrazzjoni ta 'aċidu boriku fil-kampjun mhix aktar minn 0.6g / 100mL. Aħżen f'kundizzjonijiet imkessħa (2-6 ℃) għal mhux aktar minn 24 siegħa.
      3. Saħħan il-ħalib nej f'banju ta 'l-ilma ta' 35 ° C għal 5 minuti, ħawwadha u kessaħha għat-temperatura tal-kamra biex tevita li l-irregolarità tal-kampjun ma tinterferixxix mar-riżultati tal-kejl bħal xaħam f'wiċċ l-ilma.
      4. Wara li tnaddaf il-pjastra tal-ħġieġ bl-etanol, imsaħha niexfa b'karta tal-lenti, fjammaha biex tinxef, u kessaħ sat-temperatura tal-kamra.
      5. Uża mikroinjezzjoni biex tiġbed kampjun ta '0.01 ml, injetta l-kampjun ċatt fuq il-pjastra tal-ħġieġ ta' barra, poġġiha immedjatament fl-inkubatur, u poġġiha orizzontalment għal 5 minuti biex tifforma film tal-kampjun ta 'ħxuna uniformi. Sajjar biex jinxef fuq stufi elettriku, daħħal il-film tal-kampjun imnixxef fuq il-pjastra fis-soluzzjoni tat-tbajja għal 10 minuti, oħroġha u arja. Għaddas il-membrana tal-kampjun miżbugħ fl-ilma biex taħsel is-soluzzjoni taż-żebgħa li jkun fadal, u żommha kontra t-trab wara t-tnixxif.
      6. Waħħal il-pjastra tal-ħġieġ fuq l-istadju tal-mikroskopju, billi tuża dawl naturali jew uża sors ta 'dawl elettriku, lenti tal-kondensatur, lenti ta' qawwa għolja ta 'immersjoni taż-żejt sabiex iżżid l-intensità tad-dawl trasmess.
      7. L-istadju mekkaniku li jiċċaqlaq unidirezzjonali jgħodd iċ-ċelloli kromożomali fuq il-pjastri f'kull kamp viżiv. Ċelloli somatiċi li huma b'mod ċar fil-kamp viżiv jew aktar minn nofs il-forma fil-kamp viżiv jintużaw għall-għadd, u n-numru ta 'ċelloli somatiċi m'għandux ikun inqas minn 400.
  2. CMT
    1. applikazzjoni
      CMT jintuża prinċipalment għad-dijanjosi mgħaġġla ta 'mastite moħbija f'baqar tal-ħalib li qed ireddgħu, il-monitoraġġ ta' rutina tal-istat tas-saħħa tas-sider tal-baqar tal-ħalib li qed ireddgħu, l-istħarriġ ġenerali tal-inċidenza ta 'mastite moħbija f'imrieħel li qed ireddgħu, u l-valutazzjoni tal-kwalità iġjenika ta' friski ħalib.
    2. Prinċipju
      Il-prinċipju huwa li taħt l-azzjoni ta ’sustanzi attivi fil-wiċċ u drogi alkalini, iċ-ċelloli somatiċi fil-ħalib jinqerdu u d-DNA jiġi rilaxxat, li jkompli jaġixxi biex jikkawża li l-ħalib jippreċipita jew jifforma ġel. Iktar ma jkun hemm ċelloli somatiċi, iktar ikun hemm preċipitazzjoni jew ġel, li indirettament jiddijanjostika l-grad ta 'mastite u infjammazzjoni. Dan il-metodu huwa metodu aċċettat internazzjonalment għad-dijanjosi ta 'mastite reċessiva, li hija kkaratterizzata minn sempliċità u veloċità.
    3. Metodu
      1. It-teħid tal-kampjuni jinġabar miż-żona tal-ħlib biex jiġi spezzjonat, armi l-ewwel żewġ ħalib, u għafas il-kampjuni tal-ħalib fit-tazzi tal-ispezzjoni tat-trej tal-ispezzjoni.
      2. Mejjel it-trej tat-test (madwar 60 ° C), armi l-ħalib żejjed, u ħalli madwar 2 ml ta 'kampjun tal-ħalib fit-tazza tat-test.
      3. Żid 2 ml ta 'reaġent dijanjostiku (dilwent) għal baqar tal-ħalib f'kull tazza tat-test.
      4. Ħawwad f'ċirku konċentriċi orizzontali għal 10-30 sekonda biex tħallat kompletament il-kampjun tal-ħalib mar-reaġent dijanjostiku għall-baqar tal-ħalib.
    4. Kriterji tas-sentenza
      Wara li CMT u l-ħalib jitħalltu għal kollox, jiġi ġġudikat fuq il-bażi tal-preżenza jew l-assenza ta 'agglutinati u l-ammont u l-proprjetajiet ta' l-agglutinati.

      Negattiv (-): In-numru ta 'ċelloli huwa 0-200,000 / ml: Is-soluzzjoni mħallta hija likwida. Meta l-pjanċa tat-test tkun immejla, il-likwidu jiċċaqlaq bla xkiel u ma jkun hemm l-ebda sediment fil-qiegħ tat-tazza.

      Suspettużi (±): In-numru ta 'ċelloli huwa 150,000-500,000 / ml: It-taħlita hija likwida. Meta l-pjanċa tat-test hija mmejla, ammont żgħir ta 'sediment jidher fil-qiegħ tat-tazza, u s-sediment jisparixxi immedjatament wara ftit ħawwad.

      Pożittiv dgħajjef (+): In-numru ta 'ċelloli huwa 400,000-1.5 miljun / ml: Ammont żgħir ta' sediment viskuż irqiq jidher fuq il-qiegħ tat-tazza, iżda mhuwiex ġelatinuż. Meta d-diska tat-test hija mmejla, is-sediment jinfirex fuq il-qiegħ tad-dixx u jkollu ċerta adeżjoni.

      Pożittiv (++): In-numru ta 'ċelloli huwa 800,000 sa 5 miljun / ml: Il-qiegħ tat-tazza għandu ammont kbir ta' sediment, li huwa eħxen u għandu ammont żgħir ta 'ġelatina. Meta l-pjanċa tat-test hija mmejla, is-sediment ovvjament jeħel mal-qiegħ tat-tazza. Huwa diffiċli li tgħaddi. Meta jiddawwar u jitbandal, is-sediment ikun ikkonċentrat.

      Pożittiv qawwi (+++): In-numru ta 'ċelloli huwa aktar minn 5 miljun / ml: Ħafna mit-taħlita kollha jew fid-dixx tifforma aggregati ġelatinużi ovvji, li kważi jaderixxu kompletament mal-qiegħ tad-dixx. Meta d-diska tat-test tiddawwar, l-aggregati jidhru. Iċ-ċapep huma diffiċli biex jinfirxu.

      Ħalib aċiduż (y): Il-ħalib huwa isfar, misir. (mastite)

      Ħalib alkalin (P): Il-ħalib huwa vjola skur, akkumpanjat minn tnaqqis fil-produzzjoni tal-ħalib (mastite); meta l-ħalib jitħallat ma 'l-alkali, il-ħalib għandu t-tendenza li jkun vjola skur.
  3.  Metodu ta 'konduttività
    1. applikazzjoni
      Prinċipalment użat biex jiġġudika l-marda tal-beżżula tal-baqar
    2. Prinċipju
      Il-konduttività tal-ħalib tal-baqra hija relatata mal-kompożizzjoni, speċjalment il-kontenut tal-jone tal-klorur u l-lattożju. Meta l-kontenut tal-jone klorur fil-ħalib jiżdied jew il-kontenut tal-lattożju jonqos, il-konduttività tal-ħalib tiżdied.

      Meta l-konduttività tal-ħalib normali tkun ġeneralment ta '0.004-0.005S f'20 ° C. Jekk taqbeż 0.006S, tista 'titqies bħala ħalib marid. Peress li l-ħalib fih l-imluħa, huwa konduttiv. In-numru ta 'joni fil-ħalib jaffettwa l-konduttività, li minnhom jonji tas-sodju, potassju u klorur huma l-aktar influwenti.

      Meta l-falliment ta 'l-aċidu lattiku tal-baqra jew il-ħalib mastite jipproduċu żidiet fil-kontenut ta' aċidu lattiku jew melħ, il-konduttività hija ogħla minn dik tal-ħalib normali. Għalhekk, il-konduttività elettrika tista 'tintuża biex tittestja indirettament il-ħalib tal-mastite.
  4. Metodu tal-viskożità
    1. Prinċipju
      Il-viskożità tal-ħalib hija 0.0015-0.0020 Pa.s f'20 ° C. Il-fatturi interni li jaffettwaw il-viskożità tal-ħalib huma l-kontenut ta 'xaħam u proteini fil-ħalib. Jekk il-kontenut ta 'xaħam u proteina huwa għoli, il-viskożità tal-ħalib hija wkoll għolja. Iktar ma jkun għoli l-kontenut ta 'materja niexfa, iktar tkun kbira l-viskożità tal-ħalib. Huwa affettwat ukoll minn tneħħija tal-grass, sterilizzazzjoni, omoġenizzazzjoni, eċċ.

      Fl-istess ħin, il-viskożità tal-ħalib tal-baqra hija affettwata wkoll mit-temperatura. Hekk kif tiżdied it-temperatura, il-viskożità tonqos. Meta t-temperatura tkun inqas minn 60 ° C, iktar ma tkun għolja t-temperatura, inqas tkun il-viskożità; meta t-temperatura tkun ogħla minn 60 ° C, il-proteina tinħela, u iktar ma tkun għolja t-temperatura, iktar tkun kbira l-viskożità.

      Barra minn hekk, il-viskożità tal-kolostru, u l-ħalib, u l-ħalib morda huma kollha ogħla mill-ħalib normali. Għalhekk, il-viskożità tista 'titkejjel biex tirrifletti indirettament in-numru ta' ċelloli somatiċi.
  5. Metodu ta 'l-għadd fotoelettriku tal-fluworexxenza
    1. Prinċipju
      Iċ-ċelloli somatiċi fil-ħalib nej huma mtebbgħin fluworexxentement. Wara li serje ta 'lentijiet u filtri jiġu pproċessati taħt fluworexxenza speċjali, huma pproġettati fil-lenti, u mbagħad il-kampjun jiġi fotografat, moqri, analizzat u muri.
    2. Karatteristiċi
      1. Operabilità qawwija: operazzjoni sempliċi, użu konvenjenti, riżultati preċiżi, u l-operaturi jistgħu jibdew l-operazzjoni wara taħriġ sempliċi.
      2. Operabilità qawwija: operazzjoni sempliċi, użu konvenjenti, riżultati preċiżi, u l-operaturi jistgħu jibdew l-operazzjoni wara taħriġ sempliċi.
      3. Operabilità qawwija: operazzjoni sempliċi, użu konvenjenti, riżultati preċiżi, u l-operaturi jistgħu jibdew l-operazzjoni wara taħriġ sempliċi.
      4. Softwer ta 'appoġġ: l-istrument għandu softwer statistiku inkorporat biex jaħżen u janalizza awtomatikament id-dejta tal-ittestjar.
  6. FCM
    1. applikazzjoni
      Iċ-ċitometrija tal-fluss (FCM) hija teknoloġija mgħaġġla, preċiża u oġġettiva żviluppata fis-sebgħinijiet li tista 'simultanjament tiskopri u tikkwantifika karatteristiċi multipli ta' partiċella waħda (ġeneralment ċellula). L-industrija tal-ħalib prinċipalment tuża ċitometrija tal-fluss biex tiskopri n-numru totali ta 'ċelloli somatiċi u batterji fil-ħalib.
    2. teknoloġija
      Iċ-ċitometru tal-fluss huwa strument ġdid ta 'teknoloġija għolja li jintegra teknoloġija tal-lejżer, teknoloġija tal-fiżika elettronika, teknoloġija tal-kejl fotoelettriku, kompjuter elettroniku u teknoloġija tal-kimika tal-fluworexxenza taċ-ċelloli.
    3. struttura
      L-istruttura tiegħu hija ġeneralment maqsuma fi 3 partijiet: kamra tal-kampjun u sistema ta 'sewqan tal-fluss tal-likwidu; sors tad-dawl tal-lejżer u sistema ottika; sejbien tas-sinjali, ħażna, u sistema tal-ipproċessar tad-dejta.
    4. Prinċipju
      Is-soluzzjoni tal-kampjun imtebba mis-soluzzjoni tat-tebgħa hija ppressata fiċ-ċentru taż-żennuna mit-tubu tal-kampjun, u s-soluzzjoni tal-kisi mingħajr ċelloli hija ppressata wkoll fiż-żennuna biex tifforma nixxiegħa tas-soluzzjoni tal-kisi madwar iċ-ċelloli, sabiex iċ-ċelloli jidħlu kamra tal-kampjun f'ringiela waħda, li taqsam vertikalment mar-raġġi tal-lejżer (wavelength 488 nm) fid-direzzjoni orizzontali.

      L-apparat stabbli ta 'propulsjoni bi fluss ta' likwidu jagħmel il-kampjun jirranġa f'ringiela waħda, u kull ċellula tgħaddi miż-żona tal-irradjazzjoni tal-lejżer f'ħin ugwali. Wara li ċ-ċelloli mtebbgħin fluworexxenti jiġu irradjati, jiġu ġġenerati żewġ sinjali. Wieħed huwa s-sinjal tad-dawl imferrex u l-ieħor huwa 'l quddiem. Id-dispersjoni 'l quddiem (FSC) hija ġeneralment proporzjonali għad-daqs taċ-ċellula; it-tifrix tal-ġenb (SSC) huwa relatat mal-granularità u l-kumplessità taċ-ċellula.

      L-ieħor huwa sinjal fluworexxenti, il-fluworexxenza emessa hija direttament proporzjonali għas-sit li jorbot. Tipi differenti ta 'sinjali ottiċi huma riċevuti minn ditekters ottiċi korrispondenti. Is-sinjal ottiku jinġabar mis-sistema elettrika, jinbidel f'sinjal elettriku, u jiġi pproċessat permezz ta 'softwer, u għalhekk jinkiseb ir-riżultat tal-iskoperta.

Top 10 counter taċ-ċelloli somatiċi

1. LACTOS (il-Perù)

  1. Mikroskopju fluworexxenti dirett ta 'livell għoli, b'ingrandiment baxx b'autofocus veloċi u softwer għall-għadd taċ-ċelloli.
  2. Analiżi mgħaġġla, preċiża, affidabbli taċ-ċelloli somatiċi tal-baqra, nagħaġ, mogħoż, bufli u ħalib tal-bniedem.
  3. Possibbiltà ta 'analiżi ta' referenza
  4. Tinduna mastite subklinika u klinika
  5. L-inqas spiża għal kull test tal-Għadd ta 'Ċelloli Somatiċi
  6. Riżultati li jinqraw faċilment fi żmien 20 sa 60 sekonda
  7. Jieħu massimu ta '60 immaġini permezz ta' movimenti X: Y ikkontrollati mill-kompjuter u mbagħad jipproċessahom bis-softwer tal-analiżi tal-immaġni
  8. Taħżen numru illimitat ta 'rekords fid-database

2. CellDrop minn Denovix

CellDrop Automated Cell Counters għandhom teknoloġija brevettata DirectPipette ™ biex telimina slajds tal-plastik u emoċitometri ineffiċjenti mill-għadd ta 'rutina taċ-ċelloli. CellDrop Cell Counters għandhom fluworexxenza doppja u ottika ta ’kamp qawwi, kamra tal-kampjun b’għoli varjabbli, u softwer ta’ analiżi qawwi u faċli biex tużah.

3. NucleoCounter minn Chemometec (id-Danimarka)

In-NucleoCounter® SCC-100 ™ Counter taċ-Ċellula Somatika huwa ċitometru ta 'immaġni ta' kwalità għolja li kapaċi jkejjel in-numru ta 'ċelloli somatiċi f'kampjun tal-ħalib bi preċiżjoni u preċiżjoni għolja.

4. LACTOSCAN SCC minn LACTOSCAN (il-Bulgarija)

LACTOSCAN SCC Kontatur taċ-ċellula somatika hija bbażata fuq ċitometrija tal-immaġni fluworexxenti għall-għadd taċ-ċelloli fil-ħalib. Huwa kompletament konformi mal-ISO 13366-1 IDF 148-1 Enumerazzjoni ta 'ċelloli somatiċi - Metodu mikroskopiku (Metodu ta' Referenza) fir-rigward tat-tbajja 'ta' ċelloli, fid-definizzjoni ta 'ċelloli li għandhom jingħaddu skont id-daqs u l-metodoloġija tal-għadd . Il-bank taċ-ċelloli somatiċi joffri kontroll viżwali biex jiġu esklużi żbalji aċċidentali.

5. Ekomilk Horizon minn EKOMILK (il-Bulgarija)

L-Awtomatizzat Ekomilk Horizon ESSENTIAL huwa Counter taċ-Ċelloli Somatiċi li juża l-metodu tal-viskożità aċċettat mad-dinja kollha biex jiddetermina l-Għadd taċ-Ċelloli Somatiċi (SCC).

6. Mrclab (Iżrael)

Mikroskopju fluworexxenti dirett ta 'livell għoli, b'ingrandiment baxx b'autofocus veloċi u softwer għall-għadd taċ-ċelloli. Analiżi mgħaġġla, preċiża, affidabbli taċ-ċelloli somatiċi tal-baqra, nagħaġ, mogħoż, bufli u ħalib tal-bniedem.

7. Gem scientific (UK)

DeLaval Cell Counter DCC toffrilek għodda professjonali għad-dijanjostika tal-mastite. Bid-DeLaval Cell Counter DCC tista 'tittestja u tissorvelja l-għadd taċ-ċelloli somatiċi direttament fir-razzett u jkollok ir-riżultat f'inqas minn minuta.

8. ADAM MC2 minn NanoEntek (Korea)

ADAM-MC2, counter awtomatizzat taċ-ċelloli tal-fluworexxenza, iwettaq kejl tal-vijabilità u l-għadd taċ-ċelloli bl-użu tal-metodu tat-tbajja PI (Propidium Iodide) flimkien ma 'analiżi ta' immaġni avvanzata. Jieħu biss 25 sekonda biex tikseb ir-riżultat.

9. Corning (iċ-Ċina)

Il-Counter taċ-Ċelloli Corning jiġġenera immaġini li jiġu analizzati awtomatikament bl-użu tal-algoritmu tal-għadd taċ-ċelloli tagħna l-aktar avvanzat. L-immaġini huma analizzati fi ftit sekondi u jistgħu jintużaw biex jgħoddu kemm iċ-ċelloli mammiferi kif ukoll l-organojdi.

10. AR BROWN (il-Ġappun)

SCC DUNK® huwa ċelluli bojod tad-demm li jistgħu jiġu osservati prinċipalment u jiksbu r-riżultat fi 3 minuti. Huwa applikabbli għal individwu, jew kampjuni mħallta tal-ħalib tal-baqra biex tissorvelja baqar b'mastite subklinika u klinika u kwalità tal-ħalib.

konklużjoni

il kontro taċ-ċelloli somatiċi għandu rwol importanti fil-kontroll tal-kwalità tal-ħalib u fl-iskoperta tal-mard fil-baqar tal-ħalib. Huwa relatat mal-interessi attwali tal-bdiewa tal-ħalib u l-bejgħ u l-manifatturi tal-ipproċessar tal-ħalib. Barra minn hekk, il-counter taċ-ċelloli somatiċi tal-ħalib spiss jintużaw flimkien ma ' Analizzaturi tal-ħalib. Kollox ma 'kollox, jixtru l-aktar avvanzati u sofistikati kontro taċ-ċelloli somatiċi jista 'jkun il-bidu li taqla' aktar sehem mill-profitt.

Referenzi

Karigi riċenti

SIGURTÀ FL-IKELTEST TAL-MIKOTOXINATEST TAL-PESTIĊIDITEST TAL-GĦASELTEST TAL-ĦALIBTEST TAL-BAJDIMMANIĠJAR TAL-LIKWIDU
Kburi ddisinjat minn BALLYA
linkedin Facebook Pinterest YouTube RSS twitter Instagram facebook-vojt rss-vojt linkedin-vojt Pinterest YouTube twitter Instagram