BALLYA BLOG - Članci od Sigurnost hrane uzvodni i nizvodni lanac opskrbe
ballya_logo
brojači ćelija

10 najboljih brojača somatskih ćelija u svijetu

Postavljeno  Avgust 25, 2020, Uređeno od Jason, Kategorija  

Brza navigacija

Somatska ćelija

1. definicija

Somatske ćelije u sirovom mlijeku obično se sastoje od makrofaga, limfocita, polimorfonuklearnih neutrofila i male količine epitelnih stanica tkiva dojke. Ukupan broj somatskih stanica (scc) sadržanih u svakom mililitru sirovo mlijeko je kvantitativni pokazatelj njegove kvalitete. And brojač somatskih ćelija može prebrojati somatske ćelije u mlijeku. Uzimajući kao primjer sirovo kravlje mlijeko, u normalnim okolnostima postoji oko 20,000 do 200,000 pojedinačnih ćelija po mililitru sirovog kravljeg mlijeka. Međutim, kada bakterijski napadnu laktacijski sustav, inficirani i oštećeni, broj bijelih krvnih zrnaca značajno će se povećati na 500,000/ml do 1 milijun/ml ili čak i više.

Koncentracija somatskih stanica također je usko povezana sa upravljanjem stočarstvom i sigurnost hrane. U stočarstvu direktno odražava zdravlje vimena i potencijalne kapacitete za proizvodnju mlijeka krava muzara; u pogledu sigurnosti hrane, ona je usko povezana s kvalitetom, okusom i elementima mlijeka. Precizno prebrojavanje somatskih ćelija u sirovom mleku veoma je važno za upravljanje zdravljem stoke i praćenje kvaliteta mleka.

2. Prosječan broj somatskih ćelija u svakoj zemlji

ZemljaProsječne ćelije/mlGodinaMaks. Granične ćelije
Amerika330,0002008750,000
Kanada260,0002008500,000
Engleska200,0002004400,000
Francuska100.000-200.0002004400,000
Holandija210,0002004400,000
Belgija203,5002004400,000
Njemačka177,000-184,0002004400,000
Švajcarska139,0002004400,000
Mađarska250,000-260,0002004400,000
Finska130,0002003400,000
češki259,0002002400,000
Letonija230,000-260,0002001400,000
Kina300,0002010600,000

Šta znači brojač somatskih ćelija?

1. definicija

The brojač somatskih ćelija je vrhunski instrument, posebno za mliječnu industriju. Uglavnom se koristi u kontroli kvalitete i razvoju različitih mliječnih proizvoda, kao i preciznom prebrojavanju somatskih stanica u mlijeku radi poboljšanja ocjene kvalitete tekućeg mlijeka i pružanja mjerljivih naučnih podataka za prevenciju i liječenje bolesti u muzne krave na pašnjacima.

2. Ispitivanje indikatora

The brojač somatskih ćelija za mlijeko može prebrojati sadržaj somatskih ćelija u sirovom mlijeku kako bi vodio upravljanje pašnjacima i razvoj mliječnih proizvoda.

3. Obim primene

  1. Primarni alat za upravljanje rančem
    Kako bi se ispunili zahtjevi stočarskih farmi za poboljšanje kvalitete sirovog mlijeka, potrebno je znati prave podatke o fiziološkom stanju svake krave. Podaci o sadržaju komponente mliječnosti i sadržaju somatskih ćelija dobiveni ovom metodom mogu se koristiti za: optimizaciju hranjenja; selekcija uzgoja; rano otkrivanje subkliničkog mastitisa.
  2. Rano otkrivanje subkliničkog mastitisa kod muznih krava može smanjiti gubitke
    Mastitis mliječnih krava najskuplja je bolest mliječnih krava na pašnjacima. Veterinarski troškovi, antibiotici, zadržano mlijeko, smanjena proizvodnja, niže otkupne cijene mlijeka i uklanjanje bolesnih krava, itd. Prosječni gubitak po slučaju iznosi oko 250-300 USD.

    Klinički mastitis je abnormalno lučenje mliječnih krava s povećanjem grudi. Subklinički mastitis ne uzrokuje vidljive promjene, pa ga je teže otkriti. Ali u fazi subkliničkog mastitisa, proizvodnja mlijeka krava muzara je znatno smanjena. Kada jedna krava u stadu ima simptome kliničkog mastitisa, 15-40 krava pati od subkliničkog mastitisa, što znači da je potencijalni gubitak uzrokovan neotkrivenom infekcijom ogroman.

    Najbolji način za pronalaženje subkliničkog mastitisa je praćenje mjesečnih zapisa o somatskim ćelijama svakog uzorka kravljeg mlijeka, baš kao i organizacija za poboljšanje uzgoja stoke DHI.
  3. Osigurajte bolju kvalitetu proizvoda, rok trajanja i dobit
    Iz perspektive mliječne industrije, prednosti ocjenjivanja otkupa sirovog mlijeka na osnovu sadržaja somatskih ćelija su očite, jer sirovo mlijeko sa visokim sadržajem somatskih ćelija može dovesti do:

    O. Smanjuje se sadržaj proteina, masti i laktoze, što rezultira smanjenjem proizvodnje sira itd.
    B. Povećana aktivnost lipaze i sadržaj slobodnih masnih kiselina dovode do užeglosti gotovih proizvoda i skraćuju rok trajanja
    C. Povećani nivo imunoglobulina ima nuspojave na fermentaciju mlijeka
    D. Povećanje natrijuma i hlorida izazvaće neprijatan ukus soli

4. konfiguracija

  1. Automatska jedinica za čišćenje
  2. Mikser za bojenje sa jednim uzorkom
  3. Upravljačka jedinica mikroprocesora
  4. Upravljačka jedinica mikroprocesora
  5. Komunikacijski softver automatskog sistema za čišćenje
  6. Protočni citometar
  7. Sučelje serijske komunikacije
  8. Sa čvrstim diskom i čvrstim diskom
  9. Paralelni interfejs štampača
  10. Dvostruki fotomultiplikator
  11. Elektronski displej
  12. Jedinica za mjerenje protočne ćelije
  13. Upravljački softver
  14. Rezervni delovi za 1 godinu
  15. Detektor uzoraka
  16. Mješalica za uzorke
  17. printer

Kako izračunati somatske ćelije u mlijeku?

1. Postojeća tehnologija otkrivanja

Postojeće broj somatskih ćelija za mleko tehnologija otkrivanja uglavnom cilja na somatske ćelije goveda, uključujući indirektne i direktne metode.

Indirektna metoda je uglavnom otkrivanje promjena u fizičkim i kemijskim svojstvima mlijeka uzrokovanih povećanjem somatskih stanica, čime se posredno odražava ukupan broj somatskih stanica goveda; direktna metoda izravno otkriva i broji ćelije.

Uobičajene indirektne metode uključuju California Cell Count (CMT), Wisconsin Mastitis Test (WMT), metodu viskoznosti itd. Svi koriste surfaktante za oslobađanje DNK u stanicama i ciljanje DNA agregata i micela. Glavni nedostatak ovih metoda je što gore spomenute fizičke i kemijske karakteristike nisu dovoljno tipične za mjerenje koloida i viskoznosti. Velike greške će se dogoditi ako mlijeko nije svježe, sadržaj masti previsok i razlika u temperaturi prevelika.

Najklasičnija od direktnih metoda je metoda ručne mikroskopije, ali budući da se njen rad previše oslanja na ručni rad, postupno se zamjenjuje protočnom citometrijom. Tehnologija protočne citometrije je razrjeđivanje i pokretanje ćelija koje su prethodno fluorescentno obojene u omotaču, tako da se mogu precizno brojati jedna po jedna kroz optički sistem detekcije. Kao najnaprednija tehnologija detekcije ćelija trenutno, ima veliku brzinu detekcije i visoku preciznost, ali ima i mnoge nedostatke, poput kompliciranog procesa rada, visoke jedinične cijene opreme i visokih troškova korištenja, pa je nemoguće promatrati morfologiju ćelije.

2. Šest vrsta metoda brojanja somatskih ćelija (uglavnom za sirovo mlijeko)

  1. Mikroskopija
    1. princip
      Svježe mlijeko koje se ispituje razmazuje se na stakleno staklo kako bi se formirao film, osuši, oboji, a ćelije čije jezgre mogu biti jasno obojene metilenskim plavilom broje se pod mikroskopom.
    2. Instrumenti i reagensi
      Instrumenti:
      1. Mikroskop: uvećanje X500 ili X1000, sa stepenastim okularom, mikrometra i mehaničkim stepenom;
      2. mikro štrcaljka;
      3. stakleni tobogan;
      4. vodeno kupatilo;
      5. električne peći;
      6. lijevak za jezgro od pijeska;
      7. fen;
      8. inkubator.

        Reagensi: 95% etanola, tetrakloroetana ili trikloroetana, metilen plavo, glacijalna sirćetna kiselina, borna kiselina.
    3. Koraci metode
      1. Dodajte 54 ml etanola i 40 ml tetrakloroetana u Erlenmayerovu tikvicu od 250 ml i dobro protresite. Zagrijte ga 65 minute u vodi od 3 ° C, izvadite i dodajte 0.6 g metilen plavog, dobro promiješajte i nakon hlađenja stavite u hladnjak. Nakon što ga izvadite, dodajte 6 ml glacijalne octene kiseline, dobro promiješajte, filtrirajte lijevkom od jezgre pijeska, stavite u bocu s reagensom i spremite na sobnu temperaturu za kasniju upotrebu.
      2. Prikupljeno sirovo mlijeko treba čuvati na 2-6 ° C. Ako se ne utvrdi u roku od 6 sati, dodajte bornu kiselinu za antisepsu. Koncentracija borne kiseline u uzorku nije veća od 0.6 g/100 ml. Čuvati u hladnjaku (2-6 ℃) ne duže od 24 sata.
      3. Sirovo mlijeko zagrijavajte u vodenom kupatilu na 35 ° C 5 minuta, promiješajte i ohladite na sobnoj temperaturi kako biste spriječili da neravnine uzorka ometaju rezultate mjerenja, poput plutanja masti.
      4. Nakon što ste staklo očistili etanolom, obrišite ga suhim papirom za leće, zapalite da se osuši i ohladite na sobnu temperaturu.
      5. Pomoću mikroinjekcije izvucite 0.01 ml uzorka, ubrizgajte uzorak ravno na vanjsko staklo, odmah ga stavite u inkubator i postavite vodoravno 5 minuta kako biste formirali uzorak ujednačene debljine. Pecite da se osuši na električnom štednjaku, osušeni film za uzorak uronite na stakalce u otopinu za bojenje na 10 minuta, izvadite i prozračite. Otopljenu membranu uzorka uronite u vodu da isperete preostali rastvor za bojenje i držite je otpornom na prašinu nakon sušenja.
      6. Stakleni klizač pričvrstite na pozornicu mikroskopa, koristeći prirodno svjetlo ili upotrijebite električni izvor svjetla, leću kondenzatora, leće velike snage uranjanjem ulja kako biste povećali intenzitet propuštene svjetlosti.
      7. Jednosmjerna pokretna mehanička faza broji kromosomske ćelije na dijapozitivima u svakom vidnom polju. Somatske ćelije koje su jasno u vidnom polju ili više od polovice oblika u vidnom polju koriste se za brojanje, a broj somatskih ćelija ne smije biti manji od 400.
  2. CMT
    1. aplikacija
      CMT se uglavnom koristi za brzu dijagnostiku latentnog mastitisa kod krava dojilja u laktaciji, rutinsko praćenje zdravstvenog stanja dojki krava u laktaciji, općenito ispitivanje učestalosti latentnog mastitisa u stadima u laktaciji i procjenu higijenske kvalitete svježeg mlijeka. mlijeko.
    2. princip
      Princip je da se pod djelovanjem površinski aktivnih tvari i alkalnih lijekova uništavaju somatske stanice u mlijeku i oslobađa DNK, koja dalje djeluje tako da uzrokuje taloženje mlijeka ili stvaranje gela. Što je više somatskih ćelija, više se stvara taloga ili gela, što indirektno dijagnosticira stupanj mastitisa i upale. Ova metoda je međunarodno prihvaćena metoda za dijagnosticiranje recesivnog mastitisa, koju odlikuje jednostavnost i brzina.
    3. način
      1. Uzorci se prikupljaju iz muzne zone koja se pregleda, odbacuju se prva dva mlijeka i istiskuju uzorci mlijeka u kontrolne čaše inspekcijskog pladnja.
      2. Nagnite ispitnu posudu (oko 60 ° C), odbacite višak mlijeka i ostavite oko 2 ml uzorka mlijeka u šoljici za testiranje.
      3. Dodajte 2 ml dijagnostičkog reagensa (razblaživač) za krave muzare u svaku šolju za testiranje.
      4. Protresite u horizontalnim koncentričnim krugovima 10-30 sekundi kako biste potpuno umiješali uzorak mlijeka s dijagnostičkim reagensom za krave muzare.
    4. Kriterijumi za procjenu
      Nakon potpunog miješanja CMT -a i mlijeka, procjenjuje se na osnovu prisutnosti ili odsutnosti aglutinata te količine i svojstava aglutinata.

      Negativno (-): Broj ćelija je 0-200,000/ml: Mješoviti rastvor je tečan. Kad se ispitna ploča nagne, tekućina se glatko pomiče i nema taloga na dnu čaše.

      Sumnjivo (±): Broj ćelija je 150,000-500,000/ml: Smjesa je tečna. Kad se ispitna ploča nagne, na dnu čaše pojavljuje se mala količina taloga, a talog nestaje odmah nakon malo protresanja.

      Slabo pozitivno (+): Broj ćelija je 400,000-1.5 miliona/ml: Mala količina tankog viskoznog taloga pojavljuje se na dnu čaše, ali nije želatinozna. Kada se ispitni disk nagne, talog se raspršuje po dnu posude i ima određeno prianjanje.

      Pozitivno (++): Broj ćelija je 800,000 do 5 miliona/ml: Dno čaše ima veliku količinu taloga, koji je deblji i ima malu količinu želea. Kad se ispitna ploča nagne, talog se očito lijepi za dno čaše. Teško je teći. Kad se rotira i njiše, sediment će biti koncentriran.

      Snažan pozitivan rezultat (+++): Broj ćelija je veći od 5 milijuna/ml: Većina ili cijela smjesa u posudi tvori očigledne želatinozne agregate koji se gotovo u potpunosti lijepe za dno posude. Kada se testni disk rotira, pojavljuju se agregati. Grude se teško raspršuju.

      Kiselo mlijeko (y): Mlijeko je žuto, užeglo. (mastitis)

      Alkalno mlijeko (P): Mlijeko je tamno ljubičasto, praćeno smanjenjem proizvodnje mlijeka (mastitis); kada se mlijeko pomiješa s lužinom, mlijeko ima tendenciju da bude tamnoljubičasto.
  3.  Metoda provodljivosti
    1. aplikacija
      Uglavnom se koristi za procjenu bolesti vimena goveda
    2. princip
      Provodljivost kravljeg mlijeka povezana je sa sastavom, posebno sadržajem hloridnih jona i laktoze. Kad se poveća sadržaj kloridnih iona u mlijeku ili smanji sadržaj laktoze, povećava se provodljivost mlijeka.

      Kada je provodljivost normalnog mlijeka općenito 0.004-0.005S na 20 ° C. Ako pređe 0.006S, može se smatrati bolesnim mlijekom. S obzirom da mlijeko sadrži soli, provodljivo je. Broj iona u mlijeku utjecat će na vodljivost, od kojih su ioni natrija, kalija i klorida najutjecajniji.

      Kada kravlje mlijeko kiseline ili mastitis mlijeko proizvede mliječnu kiselinu ili se povećava sadržaj, provodljivost je veća od one normalnog mlijeka. Stoga se električna vodljivost može koristiti za indirektno testiranje mlijeka za mastitis.
  4. Metoda viskoznosti
    1. princip
      Viskoznost mlijeka je 0.0015-0.0020 Pa.s na 20 ° C. Unutrašnji faktori koji utiču na viskoznost mlijeka su sadržaj masti i proteina u mlijeku. Ako je sadržaj masti i proteina visok, viskozitet mlijeka je također visok. Što je veći sadržaj suve materije, veća je viskoznost mleka. Na to utječu i odmašćivanje, sterilizacija, homogenizacija itd.

      Istovremeno, na viskozitet kravljeg mlijeka utječe i temperatura. Kako se temperatura povećava, viskoznost se smanjuje. Kada je temperatura niža od 60 ° C, što je viša temperatura, to je niža viskoznost; kada je temperatura viša od 60 ° C, protein denaturira, a što je temperatura viša, to je veća viskoznost.

      Osim toga, viskoznost kolostruma, mlijeka i bolesnog mlijeka veća je od normalnog mlijeka. Stoga se viskoznost može mjeriti tako da indirektno odražava broj somatskih stanica.
  5. Fluorescentna fotoelektrična metoda brojanja
    1. princip
      Somatske ćelije u sirovom mlijeku su fluorescentno obojene. Nakon što se niz sočiva i filtera obradi pod posebnom fluorescencijom, oni se projektuju u sočivo, a zatim se uzorak fotografiše, čita, analizira i prikazuje.
    2. Značajke
      1. Snažna operativnost: jednostavno rukovanje, prikladna upotreba, točni rezultati, a operateri mogu započeti s radom nakon jednostavne obuke.
      2. Snažna operativnost: jednostavno rukovanje, prikladna upotreba, točni rezultati, a operateri mogu započeti s radom nakon jednostavne obuke.
      3. Snažna operativnost: jednostavno rukovanje, prikladna upotreba, točni rezultati, a operateri mogu započeti s radom nakon jednostavne obuke.
      4. Pomoćni softver: instrument ima ugrađen statistički softver za automatsko skladištenje i analizu podataka o testiranju.
  6. MCF
    1. aplikacija
      Protočna citometrija (FCM) brza je, precizna i objektivna tehnologija razvijena 1970 -ih godina koja može istovremeno otkriti i kvantificirati više karakteristika jedne čestice (obično ćelije). Mliječna industrija uglavnom koristi protočnu citometriju za otkrivanje ukupnog broja somatskih stanica i bakterija u mlijeku.
    2. tehnologija
      Protočni citometar je novi visokotehnološki instrument koji integrira lasersku tehnologiju, tehnologiju elektroničke fizike, tehnologiju fotoelektričnih mjerenja, elektronički računar i tehnologiju kemije fluorescentne ćelije.
    3. Struktura
      Njegova struktura je općenito podijeljena na 3 dijela: komora za uzorke i pogonski sistem s protokom tekućine; laserski izvor svjetlosti i optički sistem; sistem za detekciju, skladištenje i obradu podataka.
    4. princip
      Rastvor uzorka obojen rastvorom za bojenje utiskuje se u centar mlaznice kroz epruvetu za uzorak, a rastvor bez omotača takođe se utiskuje u mlaznicu da formira mlaz rastvora omotača koji okružuje ćelije, tako da ćelije ulaze u komora za uzorak u jednom redu, okomito se sijeku s laserskim zrakama (valna duljina 488 nm) u vodoravnom smjeru.

      Pogonski uređaj sa stabilnim protokom tekućine čini uzorak raspoređenim u jednom redu, a svaka ćelija prolazi kroz područje laserskog zračenja u jednakom vremenu. Nakon ozračivanja fluorescentno obojenih ćelija, generiraju se dva signala. Jedan je raspršeni svjetlosni signal, a drugi je naprijed. Prednji raspršivač (FSC) općenito je proporcionalan veličini ćelije; bočno rasipanje (SSC) povezano je s granularnošću i složenošću ćelije.

      Drugi je fluorescentni signal, emitirana fluorescencija je direktno proporcionalna mjestu vezivanja. Odgovarajući optički detektori primaju različite vrste optičkih signala. Optički signal prikuplja električni sistem, pretvara u električni signal i obrađuje softverom, tako da se dobije rezultat detekcije.

Top 10 brojača somatskih ćelija

1. LACTOS (Peru)

  1. Vrhunski direktni fluorescentni mikroskop sa malim uvećanjem sa brzim autofokusom i softverom za brojanje ćelija.
  2. Brza, precizna, pouzdana analiza somatskih ćelija kravljeg, ovčijeg, kozjeg, bivoljeg i ljudskog mleka.
  3. Mogućnost referentne analize
  4. Otkriva subklinički i klinički mastitis
  5. Najniža cijena po testu broja somatskih ćelija
  6. Lako čitljivi rezultati u roku od 20 do 60 sekundi
  7. Snima maksimalno 60 slika kompjuterski upravljanim X: Y pokretima, a zatim ih obrađuje softverom za analizu slika
  8. Pohranjuje neograničen broj zapisa u bazu podataka

2. CellDrop od Denovixa

CellDrop automatizovani brojači ćelija sadrže patentiranu DirectPipette ™ tehnologiju za uklanjanje plastičnih pločica i glomaznih hemocitometara iz rutinskog prebrojavanja ćelija. CellDrop brojači ćelija imaju dvostruku optiku fluorescencije i svjetlosnog polja, komoru za uzorke promjenjive visine i moćan softver za analizu jednostavan za upotrebu.

3. NucleoCounter od Chemometec (Danska)

NucleoCounter® SCC-100 ™ Brojač somatskih ćelija je visokokvalitetni slikovni citometar koji može precizno i ​​precizno mjeriti broj somatskih ćelija u uzorku mlijeka.

4. LACTOSCAN SCC od LACTOSCAN (Bugarska)

LACTOSCAN SCC Brojač somatskih ćelija zasniva se na fluorescentnoj citometriji slike za prebrojavanje ćelija u mlijeku. Potpuno je usklađen sa ISO 13366-1 IDF 148-1 Popisivanje somatskih ćelija-Mikroskopska metoda (Referentna metoda) u pogledu bojenja ćelija, u definiciji ćelija koje se broje ovisno o veličini i metodologiji prebrojavanja . Brojač somatskih ćelija nudi vizuelnu kontrolu za isključivanje slučajnih grešaka.

5. Ekomilk Horizon od EKOMILK (Bugarska)

Automatizirani Ekomilk Horizon ESSENTIAL brojač je somatskih ćelija koji koristi svjetski prihvaćenu metodu viskoznosti za određivanje broja somatskih ćelija (SCC).

6. Mrclab (Izrael)

Vrhunski direktni fluorescentni mikroskop sa malim uvećanjem sa brzim autofokusom i softverom za brojanje ćelija. Brza, precizna, pouzdana analiza somatskih ćelija kravljeg, ovčijeg, kozjeg, bivoljeg i ljudskog mleka.

7. Gem Scientific (UK)

DeLaval brojač ćelija DCC nudi vam profesionalni alat za dijagnostiku mastitisa. Pomoću DeLaval brojača ćelija DCC možete testirati i nadzirati broj somatskih ćelija izravno na farmi i postići rezultat za manje od minute.

8. ADAM MC2 od NanoEntek (Koreja)

ADAM-MC2, automatizirani brojač fluorescentnih ćelija, provodi mjerenja održivosti i brojanja ćelija pomoću PI (Propidium Iodide) metode bojenja u kombinaciji s naprednom analizom slike. Za postizanje rezultata potrebno je samo 25 sekundi.

9. Corning (Kina)

Brojač ćelija Corning generiše slike koje se automatski analiziraju pomoću našeg najsavremenijeg algoritma za prebrojavanje ćelija. Slike se analiziraju u roku od nekoliko sekundi i mogu se koristiti za prebrojavanje ćelija sisavaca i organoida.

10. AR BROWN (Japan)

SCC DUNK® uglavnom se može otkriti bijelim krvnim zrncima i rezultat se postiže za 3 minute. Primjenjivo je na pojedinačne uzorke ili miješane uzorke kravljeg mlijeka za praćenje krava sa subkliničkim i kliničkim mastitisom i kvalitetom mlijeka.

zaključak

The brojač somatskih ćelija igra važnu ulogu u kontroli kvalitete mlijeka i otkrivanju bolesti kod krava muzara. Povezano je sa stvarnim interesima proizvođača mlijeka i proizvođača mlijeka i prodaje i prerade. Osim toga, brojač somatskih ćelija mlijeka često se koristi zajedno sa analizatori mlijeka. Sve u svemu, kupujete najnaprednije i najsofisticiranije brojač somatskih ćelija može biti početak zarade veće dobiti.

reference

Recent Posts

SIGURNOST HRANETEST MIKOTOKSINAISPITIVANJE PESTICIDATEST MEDAISPITIVANJE MLIJEKATEST JAJARUKOVAC ZA TEČNOST
Ponosno dizajnirao BALLYA
LinkedIn facebook Pinterest youtube RSS cvrkut Instagram facebook-prazno rss-prazno linkedin-white Pinterest youtube cvrkut Instagram